OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsem ve Futuru na osmou, ale sekuriťáci nepouštějí. Následně má i předkapela výrazné zpoždění oproti avizovanému plánu. Srkám birela a nasávám atmosféru. Ruskou MOTORAMU přišla výrazně podpořit mládež z východu. Vzduchem lítá azbuka.
Konečně vykopávají MAYEN. Pavel Turek o nich nedávno mluvil jako o velkém objevu a „hotové kapele“, tak jsem zvědav. Už po prvních dvou skladbách si nedokážu představit lepší předkapelu. Žánrově připomínají začátky MOTORAMY celkem okatě. Zasněný kytarový popík, náladovka, nic přeslazeného, nic co by uráželo. Ve skladbách je ale o poznání více nápadů, které by si ke mně našly cestu. Co nedávám, jsou jejich klávesové zvukové rejstříky, to je fakt něco odpornýho. Vše ostatní je vlastně ok.
Na MOTORAMU se čeká, řeší se nějaké problémy se zvukem. Už při prvním pohledu zaujme minimalistická sestava kapely. Malé kombíčko, elektronické bicí, miniaturní klapky. Když jsem před koncertem hledal kolem klubu Futurum tourbus, nenašel jsem ho. Teď vím proč. Tohle se totiž pohodlně vejde do osobáku. Bez jakéhokoliv úvodu začínají v trojčlenné sestavě hrát. Nelze si nevšimnout energie, která z kapely jde. Velice zvláštní směs sterility a neosobnosti je v příkrém rozporu s hudbou, kterou hrají. Kamenné obličeje a nezúčastněnost. V tom je absolutní mistr kytarista Maxim Polivanov, který, ačkoliv se dívá na kotel, kde se lidi královsky baví a jsou tu dokonce i stagediveři, nehne ani brvou. Téměř jakoby MOTORAMA hrála z donucení. Takovou atmosféru jsem asi nikdy na koncertě nezažil.
Zlom v atmosféře přichází až na konci setu, kdy se všichni výrazně pohybově rozvášní a Maxim praskne strunu u kytary. Řeší se to způsobem, který jsem už od Rusů několikrát zažil. Není? Není. Tak se nedá nic dělat, jede se dál. A opravdu se jede dál, kytaru si věší na krk Vladislav Parshin (mimochodem ti dva si přehazovali basu s kytarou téměř po každé skladbě). Vyhrávky jsou trochu ochuzené, když struna chybí, Vladislav prostě máchne rukou do vzduchu. Evidentně to nikomu nevadí. Set současně nabírá na konci úplně jiné obrátky. Z kapely najednou leze úplně jiná energie, ale je spíše destrukční, než melancholická. Po dvou skladbách hraných se strunou, která plandá na kytaře, se odporoučí další struna na tom samém nástroji. Tím koncert vlastně končí.
Ačkoliv se hrálo hodně z nového alba „Dialogues“, nezapomnělo se na provařené hitovky z debutového „Alps“, případně následujícího „Calendar“. Tenhle koncert byl silný a hlavně divný. To, že na sobě měl Vladislav Pirshin košili kříženou se šusťákovou bundou, bylo v rámci toho všeho vlastně to nejnormálnější.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.